چقدر انظباط شخصی به شخصیت بستگی دارد!؟

دستاوردی که فرد در زندگی می تواند بدست آورد یک شخصیت با عزت نفس بالا است. هر آنچه فرد در زندگی شخصی خود تصمیم می گیرد و یا انتخاب هایی که انجام می دهد ناشی از شخصیت درونی وی است. راز هماهنگی انتخاب های درست و رفتارهای هماهنگ در شخصیت بهتر و قوی تر است. همچنین برعکس این نیز می تواند اتفاق بیفتد که نشان از شخصیت ضعیف و سست است. فردی که شخصیت قوی دارد مجموعه ای از ارزش ها و فضیلت ها را در خود دارد. ارزش های فردی مانند؛ شهامت، شفقت، سخاوت، اعتدال که بالاترین همه این ها صداقت است.

بالاترین ارزش هر انسانی صادق بودن و صداقت وی است…

فردی که با خود و دیگری صادق و روراست است، نشان دهنده کیفیت شخصیت است و به جرأت می توان گفت صداقت و درستی، ارزشی است که تمام ارزش های دیگر را ضمانت می کند و برای داشتن شخصیت قوی نیاز به اراده قوی است. صداقت نیرویی با اراده فوق العاده که باعث می شود در هر شرایطی کار درست انجام گیرد.

اصلی ترین ویژگی شخصیت…

ویژگی اصلی که می توان برای شخصیت قوی عنوان نمود، صداقت است. شخصیت قوی در هرلحظه با وجود اینکه ممکن است برای وی ناخوشایند باشد؛ حقیقت را بیان می نماید. با این کار به خود احساس بهتری نسبت به خود دارد و احترام و تحسین دیگران را به خود جلب می کند. بزرگ ترین تحسین از طرف دیگران این است که می گویند:” او همیشه حقیقت را می گوید.” بالاترین مزیت برای شخصیت قوی، نمایان شدن فرصت ها در اطراف وی است.

ارسطو می گوید:” تمام پیشرفت های جامعه، با رشد شخصیت جوانان آغاز می شود.”

بنابراین هر فردی ارزش های خود را در رفتارش نشان می دهد.

تمام لحظات زندگی ما آزمون است. یک شخصیت قوی در تعاملات زندگی روزمره شکوفا می شود. در دوراهی دچار وسوسه و تردید نمی شود و با قاطعیت تصمیم می گیرد.

مشخصات شخصیت قوی

شخصیت قوی به به وضوح می داند کیست!؟

شخصیت قوی می داند به چه ارزش هایی باور دارد!؟

شخصیت قوی سرگردان یا متزلزل نیست!

هنگامی که پای ارزش های وی در میان باشد، قاطع و محکم تصمیم می گیرد.

مشخصات شخصیت ضعیف

شخصیت های ضعیف، مردد هستند.

شخصیت های ضعیف دربارۀ ارزش هایشان ابهام دارند و نامطمئن هستند.

از درستی و نادرستی در هر شرایطی تصویری مبهم دارند.

آنان کمترین پایداری را در پیش می گیرند و از روی مصلحت عمل می گیرند.

بنابراین در سطوح رشد بالا زنان و مردان با صداقت و درستی کامل قرار دارند. کسانی که هرگز صداقت یا شخصیت شان را به خاط تهدید، خسارت مالی، درد و رنج و یا حتی مرگ مصالحه نمی کنند.

برای داشتن شخصیت قوی چه باید کرد!؟

1- الگوبرداری: هر چه بیشتر یک شخص و یا خصوصیاتش را تحسین کنید، بیشتر تلاش می کنید به طور خودآگاه و ناخودآگاه شبیه وی  شوید.

2- استفاده از نیروی اراده و قدرت شخصی برای بازگشت به ارزش های مورد احترام باعث لبریز شدن از احساس شادی و نشاط فوق العاده است.

رشد شخصیت و انضباط فردی

در رشد شخصیت که بر مبنای انضباط شخصی و نیروی اراده است، تفکر بلند مدت لازم و ضروری است. به این صورت که؛ هر چه فکر کردن به نتایج بلند مدت رفتار بیشتر باشد، احتمال انجام دادن کار درست در کوتاه مدت افزایش می یابد.

نکته کلیدی در انتخاب یا تصمیم گیری این است. در زمان انتخاب یا تصمیم گیری این سوال جادویی را از خود بپرسید:”این جا چه چیز مهم است!؟”

ایمانول کنت یک شعار جهانی دارد:” طوری رفتار کنید که گویی هر یک از اعمالتان قرار است به صورت یک قانون جهانی درآید.”

 

در خودت جستجو کن…

اگر امروز در هماهنگی با ارزش هایتان زندگی نمی کنید. همین لحظه یک تصمیم بگیرید که با این موقعیت روبه رو شده و آن را درست کنید. لحظه ای که این کار را می کنید، احساس شادی و رضایت در درونتان مجدد جاری می شودو به این ترتیب می توانید کنترل امور را مجدد به دست بگیرید.

پس…

طبق قانون تمرکز، به هر چیزی که فکر کنید در زندگی تان رشد کرده و افزایش می یابد. وقتی به باورها و ارزش هایی که سخت مورد تحسین و احترام شما هستند فکر میکنید و دربارۀ آن ها فکر می کنید. در ذهن ناهوشیار شما عمیق و عمیق تر جا می گیرد و سپس آن ارزش ها به صورت خودکار در هر شرایطی عمل می کنند.

هر زمان که از انضباط شخصی و نیروی اراده برای زندگی کردن مطابق با آن ارزش هایی که آرزومند هستید با آن ها شناخته شوید، بهره می گیرید و گام های استوارتر و بلند تر برای تبدیل شدن به یک انسان برتر بر می دارید.

1 دیدگاه برای “چقدر انظباط شخصی به شخصیت بستگی دارد!؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *